OSTATNIE LATA

Po śmierci Jadwigi Dziubińskiej i przeniesieniu w 1937 r. siedziby Seminarium dla Nauczycielek Szkół Rolniczych do Gołotczyzny nadal w Sokołówku prowadzono kursy Uniwersytetu Ludowego. Działalność tę przerwała wojna i okupacja.

..działalność tą przerwała II wojna światowa i okupacja. W 1938r. zgodnie z planem obrony II RP przed agresją III Rzeszy na 250 ha majątku w Sokołówku rozpoczęto budowę lotniska polowego, a po decyzji Hitlera o włączeniu tych terenów do Rzeszy, Niemcy lotnisko rozbudowali i wyposażyli. Zabudowania szkoły zostały zajęte przez sztab jednej z baz Luftwaffe. Na przełomie lat 1944/1945 zabudowania szkolne zajęte przez sztab lotnictwa zostały zaminowane a następnie wysadzone w powietrze, a folwarczne spalone. Ocalało pł skrzydło szkoły, (widok poniżej), obecnie pełni funkcje mieszkalne.

W czasie działań wojennych zabudowania szkoły zostały zburzone. Próby reaktywowania szkoły podjęte po wyzwoleniu zakończyły się niepowodzeniem.

Dekretem o reformie rolnej z 1945 r. majątek fundacji jako własność prywatną przejęto na rzecz Skarbu Państwa. Na części terenu Ministerstwo Obrony Narodowej utworzyło lotnisko wojskowe, a później filię Aeroklubu Warszawskiego, resztę ziemi rozparcelowano. Po zlikwidowaniu Aeroklubu na gruntach szkolnych powstała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, a po jej likwidacji majątek fundacji spółdzielcy podzielili między siebie.

Przez wiele lat jedynym śladem po Sokołówku był zarośnięty, zaniedbany podworski park o powierzchni 10 ha oraz ocalałe północne skrzydło budynku szkolnego.

Staraniem społeczników Ziemi Ciechanowskiej skupionych w Stowarzyszeniu „Sokołówek” im.Tomasza Klonowskiego,park został uporządkowany i być może w niedalekiej przyszłości znów „ zapłoną światła w Sokołówku”, jeśli ambitne plany uda się zrealizować i w tymże Parku utworzyć osrodek kultury i oswiaty ludowej .