TOMASZ KLONOWSKI – FUNDATOR SOKOŁÓWKA

Tomasz Klonowski urodził się 24 lutego 1850 r. w majątku rodzinnym w Kownatach Wojnowych. W młodości dużo podróżował, m.in. do Rosji carskiej, gdzie nie tylko wiele się nauczył, ale również zarobił pieniądze, dzięki którym po powrocie mógł w 1874 r. kupić podupadły majątek Sokołówko. Gospodarował tam wraz z żoną Marią z Dramińskich przez 25 lat. Zdobyta wiedza i umiejętności sprawiły, że przekształcił Sokołówek w doskonale zarządzane i przynoszące spore dochody gospodarstwo.

Był człowiekiem o rozległych zainteresowaniach i pozytywistycznych poglądach. Jego dworek w Sokołówku gościł zarówno młodą inteligencję o szlacheckim pochodzeniu, jak i ludzi związanych z życiem społecznym, dyskutujących o sposobach wyjścia z zapaści ekonomiczno-gospodarczej ziem polskich zniewolonych przez zaborców.

Jako reprezentant szlachty zaściankowej, nieróżniącej się sposobem gospodarowania od chłopów, Klonowski wyróżniał się jednak odmiennym sposobem pojmowania powinności obywatelskich. Dostrzegał nędzę i ciemnotę chłopów, upatrując szansę na zmiany wsi w oświacie najuboższej części społeczeństwa. Państwo Klonowscy byli małżeństwem bezdzietnym, co dużej mierze zaważyło na losach Sokołówka.

Tomasz Klonowski zmarł w 1899 r. i pochowany został w Ciechanowie. W testamencie swym zapisał:

Na wypadek mej śmierci, majątkiem moim, jaki po mnie zostanie , rozporządzam w taki sposób: majątek ziemski Sokołówko, fortuny szlacheckie na Atlach i łąkę z olszyną na Niechodzinie w powiecie ciechanowskim położone, z budynkami, z inwentarzem żywym i martwym ze wszystkim co stanowi nieruchomość z przeznaczenia, zapisuje na własność przyszłej szkole rolniczej w Sokołówku, niższej, dla młodzieży pochodzenia polskiego, wyznania rzymsko-katolickiego, z warunkiem aby po śmierci mej żony Marii z Dramińskich Klonowskiej z dochodów z zapisanego przeze mnie majątku Sokołówko z przyległościami była urządzona niższa Szkoła Rolnicza w Sokołówku i aby ta szkoła w Sokołówku istniała wiecznemi czasy…

Zadaniem szkoły, miało być wykształcenie młodzieży, która pozostanie na wsi, ale będzie gospodarować inaczej niż ich ojcowie.

FOTO:

1. Tomasz Klonowski (1850-1899)

2. Dwór Klonowskich w Sokołówku. Spalony przez Niemców w 1945 r. Odtworzony na podstawie zachowanych wspomnień głównie ciechanowskiego nestora Jerzego Olszewskiego, namalował w 2012 r. artysta malarz – Marek Zalewski