Wszystkie wpisy, których autorem jest Administrator

Życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

WIELKANOCNY PACIERZ

Nie umiem być srebrnym aniołem –

ni gorejącym krzakiem –

tyle zmartwychwstań już przeszło –

a serce mam byle jakie.

Tyle procesji z dzwonami –

tyle już Alleluja –

a moja świętość dziurawa

na ćwiartce włoska się buja.

Żeby choć Matka Boska

przez chmur zabite wciąż deski –

uśmiech mi Swój zesłała

jak ptaszka we mgle niebieskiej.

I wiem, gdy łzę swoją trzymam

jak złoty kamyk z procy –

zrozumie mnie mały Baranek

z najcichszej Wielkiej Nocy.

Pyszczek położy na ręku –

sumienia wywróci podszewkę –

serca mego ocali

czerwoną chorągiewkę

(ksiądz Jan Twardowski )

Dobrego, radosnego przeżywania ŚWIĄT ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Anno Domini   2025

Stowarzyszenie Sokołówek im. Tomasza Klonowskiego

Kronika działalności Stowarzyszenia „Sokołówek”

Dzisiejszym wpisem chcielibyśmy podzielić się z Państwem kroniką działalności naszego Stowarzyszenia w formie pliku pdf (do pobrania tutaj – 16 MB). Liczymy na to, że przeniesienie jej do wersji cyfrowej pozwoli szerszemu gronu zapoznać się z naszą działalnością, a w przypadku wybranych osób, przypomnieć sobie inicjatywy, w których być może sami również brali udział.

Świetlisty Dom w Bibliotece Powiatowej

ŚWIETLISTY DOM – to tytuł spotkania, które odbyło się 8 grudnia 2023 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie, podczas którego kolejny raz zaprezentowano twórców Szkoły Rolniczej w Sokołówku oraz roli jaką ta szkoła wywarła na osobowość, poglądy oraz kręgosłup duchowy jej wychowanków. Tym razem jednak wg innej formuły niż zazwyczaj. Historię tą poprzez artystyczną prezentację przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie.

Więcej w dziale „Wydarzenia”

Zarząd Stowarzyszenia Sokołówek uczcił 105 rocznicę odzyskania niepodległości

11 listopada 2023 r., przedstawiciele Zarządu naszego Stowarzyszenia, wzięli udział w uroczystościach z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św. w Kościele Farnym, następnie (w gronie innych delegacji) złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

źródło: ciechanowinaczej.pl

Na koniec pojechaliśmy do Sokołówka i tam również udekorowaliśmy obelisk, upamiętniający istniejącą tam niegdyś szkołę rolniczą. Pamiętamy i będziemy pamiętać!

28 sierpnia – rocznica powstania szkoły

28 sierpnia, jak co roku, Stowarzyszenie Sokołówek obchodzi rocznicę oficjalnego ustanowienia w Sokołówku Fermy im. Tomasza Klonowskiego. Na zagospodarowanym fragmencie Parku Podworskiego w Sokołówku władze Stowarzyszenia zapaliły znicze – pod pamiątkowym obeliskiem.

Oficjalne ustanowienie szkoły w Sokołówku (działającej na wpół legalnie już od roku 1909) miało miejsce w 1912 roku. Pozwolenie ówczesnych władz zaborczych na prowadzenie szkoły rolniczej, było efektem wieloletnich starań dra Franciszka Rajkowskiego, którego Tomasz Klonowski uczynił wykonawcą swojego testamentu z 1899 roku. Dr Rajkowski również nie dożył chwili otwarcia szkoły, gdyż umarł w roku 1908. Po jego śmierci wykonawcą testamentu Tomasza Klonowskiego został brat dra Rajkowskiego – Władysław (prowadzący aptekę w Kazimierzu nad Wisłą). O sprawę Sokołówka tak naprawdę najbardziej wówczas zabiegała córka dra Rajkowskiego – Regina Zienkiewicz. To właśnie jej staraniom w znacznej mierze zawdzięczamy ostateczne, oficjalne uruchomienie szkoły w roku 1912.

Poniżej pierwsza strona Ustawy Fermy w Sokołówku im. Tomasza Klonowskiego z 28 sierpnia 1912 roku.